Sensor: capacitive; Range: 3÷8mm; 20÷250VAC; OUT: SCR; Housing: M18
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CA18CLF08TOM6
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: CA18CLF08TOM6
Product downloads
Specification for Sensor: capacitive; Range: 3÷8mm; 20÷250VAC; OUT: SCR; Housing: M18
| Supply voltage | 20...250V AC |
| Max. operating current | 500mA |
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Number of pins | 3 |
| Body material | polyester |
| Range | 3...8mm |
| Indication | LED |
| Type of sensor | capacitive |
| Sensors features | sensitivity adjustable |
| Switch housing | M18 |
| Switching frequency max | 10Hz |
| Kind of forehead | embedded |