Relay: electromagnetic; SPST-NC; Ucoil: 12VDC; 20A; Rcoil: 80Ω; 1.8W
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
CA1B12A5J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: CA1B12A5J
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NC; Ucoil: 12VDC; 20A; Rcoil: 80Ω; 1.8W
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Leads | connectors |
| Contact material | silver alloy |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 80Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| DC contacts rating @R | 20A / 12V DC |
| Contact current max. | 20A |
| Relay variant | automotive, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.8W |
| Operate time | 10ms |
| Coil current | 150mA |