Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 20A; Rcoil: 74.6Ω; 1.93W
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
CA1R12C
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: CA1R12C
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 20A; Rcoil: 74.6Ω; 1.93W
| Mounting | screw type |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Leads | connectors |
| Contact material | silver alloy |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 12V DC |
| Contact current max. | 20A |
| Relay variant | automotive, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 10ms |