Sensor: capacitive; Range: 0÷25mm; OUT: PNP/NPN NO/NC; Housing: M30
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CA30CAN25BPM1IO
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: CA30CAN25BPM1IO
Product downloads
Specification for Sensor: capacitive; Range: 0÷25mm; OUT: PNP/NPN NO/NC; Housing: M30
| Supply voltage | 10...40V DC |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -30...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Body material | PBT |
| Range | 0...25mm |
| Output configuration | PNP/NPN NO/NC |
| Indication | LED |
| Type of sensor | capacitive |
| Sensors features | sensitivity adjustable |
| Connection | connector M12 |
| Switch housing | M30 |
| Switching frequency max | 50Hz |
| Kind of forehead | non-embedded |