Sensor: capacitive; Range: 2÷16mm; 20÷250VAC; OUT: NC + NO
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CA30CLF16CP
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: CA30CLF16CP
Product downloads
Specification for Sensor: capacitive; Range: 2÷16mm; 20÷250VAC; OUT: NC + NO
| Supply voltage | 20...250V AC, 20...250V DC |
| Max. operating current | 350mA |
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Body material | polyester |
| Range | 2...16mm |
| Kind of output | MOSFET |
| Indication | LED |
| Type of sensor | capacitive |
| Sensors features | sensitivity adjustable |
| Switch housing | M30 |
| Switching frequency max | 10Hz |
| Kind of forehead | embedded |