Display: LED; 7-segment; 14mm; 0.56"; No.char: 4; red; 1.9÷6.4mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CA56-11EWA
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: CA56-11EWA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 14mm; 0.56"; No.char: 4; red; 1.9÷6.4mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Operating current | 10mA |
| Dimensions | 19x50.3mm |
| Common electrode | anode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 4 |
| Luminosity | 1.9...6.4mcd |
| Type of display | LED |
| Digit height | 14mm |
| Wavelength | 625nm |
| Digit height " | 0.56" |