Display: LED; 7-segment; 14.2mm; 0.559"; No.char: 4; red; 31÷72mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CA56-21SURKWA
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: CA56-21SURKWA
Product downloads
Specification for Display: LED; 7-segment; 14.2mm; 0.559"; No.char: 4; red; 31÷72mcd
| Mounting | THT |
| Colour | red |
| Row pitch | 15.24mm |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Operating current | 10mA |
| Dimensions | 19x50.3mm |
| Common electrode | anode |
| Kind of display | 7-segment |
| Number of characters | 4 |
| Type of display | LED |
| Digit height | 14.2mm |
| Wavelength | 620nm |