Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 500Ω; 100mW; ±20%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
CA6H 500
Manufacturer: ACP
Manufacturer code: CA6H 500
Product downloads
Specification for Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 500Ω; 100mW; ±20%
| Mounting | THT |
| Power | 100mW |
| Resistance | 500Ω |
| Operating voltage | 100V |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Tolerance | ±20% |
| Terminal pitch | 5x2.5mm |
| Body dimensions | 6.5x6.5x3.5mm |
| Kind of potentiometer | single turn, vertical |
| Type of potentiometer | mounting |
| Track material | carbon |
| Characteristics | linear |
| Mechanical rotation angle | 235 ±10° |
| Electrical rotation angle | 215 ±20° |