Potentiometer: mounting; single turn; 5kΩ; 100mW; SMD; ±20%; linear
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
CA6XVSMD-5KA2525
Manufacturer: ACP
Manufacturer code: CA6XVSMD-5KA2525
Product downloads
Specification for Potentiometer: mounting; single turn; 5kΩ; 100mW; SMD; ±20%; linear
| Mounting | SMD |
| Power | 100mW |
| Resistance | 5kΩ |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Tolerance | ±20% |
| Kind of package | bag |
| Body dimensions | 6.5x6.5x3.6mm |
| Max. operating voltage | 100V DC |
| Mechanical durability | 1000cycles |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | mounting |
| Track material | carbon |
| Characteristics | linear |
| Mechanical rotation angle | 235 ±10° |
| Electrical rotation angle | 215 ±20° |