Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 470Ω; 0.15W; ±20%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
CA9H 470
Manufacturer: ACP
Manufacturer code: CA9H 470
Product downloads
Specification for Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 470Ω; 0.15W; ±20%
| Mounting | THT |
| Power | 150mW |
| Resistance | 470Ω |
| Operating voltage | 200V |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Tolerance | ±20% |
| Terminal pitch | 5x2.5mm |
| Body dimensions | 10x10x5mm |
| Kind of potentiometer | single turn, vertical |
| Type of potentiometer | mounting |
| Track material | carbon |
| Characteristics | linear |
| Mechanical rotation angle | 240 ±5° |
| Electrical rotation angle | 220 ±20° |