IC: EEPROM memory; I2C; 1024x8bit; 1.7÷5.5V; 400kHz; SOIC8; serial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CAT24C08WI-GT3
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: CAT24C08WI-GT3
Product downloads
Specification for IC: EEPROM memory; I2C; 1024x8bit; 1.7÷5.5V; 400kHz; SOIC8; serial
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | EEPROM memory |
| Operating voltage | 1.7...5.5V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Interface | I2C |
| Number of pins | 8 |
| Kind of memory | EEPROM |
| Clock frequency | 400kHz |
| Kind of interface | serial |
| Memory organisation | 1024x8bit |
| Max operating temperature | 85°C |