IC: driver; LED driver; 4-wire; TSSOP24; 100mA; Ch: 16; 3÷5.5VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CAT4016Y-T2
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: CAT4016Y-T2
Specification for IC: driver; LED driver; 4-wire; TSSOP24; 100mA; Ch: 16; 3÷5.5VDC
| Output current | 100mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | TSSOP24 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 16 |
| Interface | 4-wire |
| Application | automotive industry |
| Frequency | 25MHz |
| Kind of integrated circuit | LED driver |