Infrared thermometer; Temp: -50÷600°C; Accur: ±1% or ±1°C; 150ms
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CATCTLT15CB3K
Manufacturer: OPTRIS
Manufacturer code: CATCTLT15CB3K
Product downloads
Specification for Infrared thermometer; Temp: -50÷600°C; Accur: ±1% or ±1°C; 150ms
| Supply voltage | 8...36V DC |
| IP rating | IP65 |
| Interface | Ethernet, relay output, RS232, RS485, USB |
| Cable length | 3m |
| Communictions protocol | MODBUS RTU |
| Temperature measuring range | -50...600°C |
| Measuring instrument features | PEAK HOLD function |
| Standard equipment | mounting holder, USB cable |
| Type of meter | infrared thermometer |
| Measurement | temperature |
| Optical resolution | 15:1 |