Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 20A; CB; Rcoil: 320Ω
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
CB1F24J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: CB1F24J
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 20A; CB; Rcoil: 320Ω
| Mounting | plug-in |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | connectors |
| Contact material | silver alloy |
| Body dimensions | 26x22x25mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 320Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 28V DC |
| Contact current max. | 20A |
| Relay variant | automotive, miniature, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.8W |
| Operate time | 15ms |
| Coil current | 75mA |