Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 50A; CB; Rcoil: 103Ω
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
CB1T12J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: CB1T12J
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 50A; CB; Rcoil: 103Ω
| Mounting | plug-in |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Leads | connectors |
| Contact material | silver alloy |
| Body dimensions | 26x22x25mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Coil resistance | 103Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 50A |
| Relay variant | automotive, miniature, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.4W |
| Operate time | 15ms |
| Coil current | 117mA |