Fuse: fuse; quick blow; 3A; 125VAC; 125VDC; soldered,SMD; 2410,SMD
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
CB61F3A-TR2
Manufacturer: EATON/Bussmann
Manufacturer code: CB61F3A-TR2
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 3A; 125VAC; 125VDC; soldered,SMD; 2410,SMD
| Mounting | SMD |
| Resistance | 25mΩ |
| Kind of fuse | miniature |
| Kind of package | reel, tape |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 3A |
| Rated voltage | 125V DC, 125V AC |
| Voltage drop | 100mV |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |