Integrated circuit: transmitter; I2C,SPI,UART; TSSOP24
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CC1050PW
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: CC1050PW
Specification for Integrated circuit: transmitter; I2C,SPI,UART; TSSOP24
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.1...3.6V DC |
| Case | TSSOP24 |
| Type of integrated circuit | transmitter RF |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Application | AMR, ISM, RKE, SRD |
| Frequency | 0.3...1GHz |
| Kind of modulation | FSK |