IC: RF transceiver; 600kbps; 1.8÷3.6VDC; SPI; SMD; QFN20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CC1101RGPR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: CC1101RGPR
Product downloads
Specification for IC: RF transceiver; 600kbps; 1.8÷3.6VDC; SPI; SMD; QFN20
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.8...3.6V DC |
| Case | QFN20 |
| Type of integrated circuit | RF transceiver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | SPI |
| Communictions protocol | ISM |
| Receiver sensitivity | -116dBm |
| Kind of modulation | ASK, FSK, GFSK, MSK, OOK |
| Transmitter output power | 12dBm |
| Transmission rate | 600kbps |
| Max operating temperature | 85°C |