Fuse: fuse; 10A; 24VDC; soldered,SMD; ceramic,automotive; 1206,SMD
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
CC12M10A
Manufacturer: EATON/Bussmann
Manufacturer code: CC12M10A
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; 10A; 24VDC; soldered,SMD; ceramic,automotive; 1206,SMD
| Mounting | SMD |
| Resistance | 4.5mΩ |
| Case - inch | 1206 |
| Kind of fuse | automotive, ceramic, miniature |
| Kind of package | reel, tape |
| Contact plating | nickel plated |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 10A |
| Rated voltage | 24V DC |
| Case - mm | 3216 |
| Type of fuse | fuse |
| Breaking capacity | 150A |