Converter: DC/DC; 1.5W; Uin: 12V; 5VDC; Iout: 300mA; DIP7; 3.2g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CC1R5-1205SF-E
Manufacturer: TDK-LAMBDA
Manufacturer code: CC1R5-1205SF-E
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1.5W; Uin: 12V; 5VDC; Iout: 300mA; DIP7; 3.2g
| Output current | 300mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP7 |
| Power | 1.5W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload |
| Body dimensions | 16.51x16.62x8.51mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 12V DC |
| Efficiency | 71...90% |
| Number of outputs | 1 |