Converter: DC/DC; 6W; Uin: 4.5÷18V; Uout: 5VDC; Iout: 1.2A; 4g; THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CCG6-12-05SF
Manufacturer: TDK-LAMBDA
Manufacturer code: CCG6-12-05SF
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 4.5÷18V; Uout: 5VDC; Iout: 1.2A; 4g; THT
| Output current | 1.2A |
| Mounting | THT |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Protection | over current |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 4.5...18V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 86% |
| Number of outputs | 1 |