Power supply: switched-mode; open; 550W; 80÷264VAC; OUT: 1; 15VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CCP550PS15-A
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: CCP550PS15-A
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; open; 550W; 80÷264VAC; OUT: 1; 15VDC
| Output current | 20A |
| Mounting | mounting holes |
| Supply voltage | 80...264V AC |
| Operating temperature | -30...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | medical applications |
| Output voltage | 15V DC |
| Insulation voltage | 4kV |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | connector with snap lock |
| Kind of power supply | open |