Encoding switch
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CD10RM0SB
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: CD10RM0SB
Product downloads
Specification for Encoding switch
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Kind of package | tube |
| Contact plating | gold-plated, nickel plated |
| Number of positions | 10 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 8x8x4.27mm |
| Mechanical durability | 20000cycles |
| Quantity in package | 60pcs. |
| Electrical life | 20000cycles |
| Stable positions number | 10 |
| Kind of encoding switch | DEC/BCD |