Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CD1206-B2100
Manufacturer: BOURNS
Manufacturer code: CD1206-B2100
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | 1206 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 40A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |