Diode: rectifying
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
CD1408-FF1200
Manufacturer: BOURNS
Manufacturer code: CD1408-FF1200
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.7V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 50µA |