Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CD214A-B1100R
Manufacturer: BOURNS
Manufacturer code: CD214A-B1100R
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Max operating temperature | 125°C |