Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CD214C-S3J
Manufacturer: BOURNS
Manufacturer code: CD214C-S3J
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |