IC: analog switch; SPST; Ch: 4; TSSOP14; 3÷18VDC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CD4066BPWR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: CD4066BPWR
Product downloads
Specification for IC: analog switch; SPST; Ch: 4; TSSOP14; 3÷18VDC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...18V DC |
| Case | TSSOP14 |
| Type of integrated circuit | analog switch |
| Resistance | 125Ω |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 4 |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Output configuration | SPST |
| Max operating temperature | 125°C |