Sensor: capacitive; Range: 1÷10mm; OUT: NPN / NO / NC; Mat: PBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CD46CNC10NP
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: CD46CNC10NP
Product downloads
Specification for Sensor: capacitive; Range: 1÷10mm; OUT: NPN / NO / NC; Mat: PBT
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Operating temperature | -20...80°C |
| IP rating | IP68 |
| Body material | PBT |
| Maximum current | 200mA |
| Body dimensions | 28x46x5.5mm |
| Range | 1...10mm |
| Output configuration | NPN / NO / NC |
| Indication | LED |
| Type of sensor | capacitive |
| Switching frequency max | 10Hz |