IC: digital; demultiplexer,multiplexer; SMD; SO16; 2÷6VDC; HC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CD74HC4053M96
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: CD74HC4053M96
Product downloads
Specification for IC: digital; demultiplexer,multiplexer; SMD; SO16; 2÷6VDC; HC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Number of channels | 3 |
| Frequency | 200MHz |
| Kind of integrated circuit | demultiplexer, multiplexer |
| Number of inputs | 6 |