Potentiometer: slide; 10kΩ; 300mW; THT; ±20%; linear; Mat: metal
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CDE91N-100-B10K
Manufacturer: SR PASSIVES
Manufacturer code: CDE91N-100-B10K
Product downloads
Specification for Potentiometer: slide; 10kΩ; 300mW; THT; ±20%; linear; Mat: metal
| Mounting | THT |
| Power | 300mW |
| Resistance | 10kΩ |
| Operating voltage | 200V |
| Tolerance | ±20% |
| Body material | metal |
| Body dimensions | 128x16x8mm |
| Type of potentiometer | slide |
| Track material | carbon |
| Characteristics | linear |
| Potentiometer features | mono |
| Shaft dimensions | 4 x 1.2 x 15mm |
| Track length | 100mm |