Loudspeaker; miniature; 400mW; 8Ω; Ø16x3.2mm; 20kHz; Ø: 16mm; PEN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
CDM-16008
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: CDM-16008
Product downloads
Specification for Loudspeaker; miniature; 400mW; 8Ω; Ø16x3.2mm; 20kHz; Ø: 16mm; PEN
| Power | 400mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Colour | silver |
| Enclosure material | metal |
| Impedance | 8Ω |
| Body dimensions | Ø16x3.2mm |
| Diameter | 16mm |
| Panel cutout diameter | 10mm |
| Mounting depth | 1.1mm |
| Sound level | 93dB |
| Type of sound transducer | loudspeaker |
| Kind of loudspeaker | miniature |
| Sound frequency | 20kHz |