RCD breaker; Inom: 63A; Ires: 30mA; Max surge current: 250A; DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CDS463D
Manufacturer: HAGER
Manufacturer code: CDS463D
Specification for RCD breaker; Inom: 63A; Ires: 30mA; Max surge current: 250A; DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| IP rating | IP20 |
| Mechanical durability | 4000cycles |
| Current rating | 63A |
| Rated voltage | 230/400V AC |
| Max surge current | 250A |
| Cross section of connecting wires | 1...25mm<sup>2</sup> |
| Type of protection | RCD breaker |
| Short circuit breaking capacity | 6kA |
| Kind of circuit breaker | type A |
| Residual current | 30mA |