Tape: fixing; W: 50mm; L: 25m; D: 0.08mm; V: double-sided; white
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CE5025
Manufacturer: HPX
Manufacturer code: CE5025
Product downloads
Specification for Tape: fixing; W: 50mm; L: 25m; D: 0.08mm; V: double-sided; white
| Operating temperature | max. 60°C |
| Colour | white |
| Version | double-sided |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 80µm |
| Tape application | fixing |
| Type of tape | fixing |
| Tape material | polypropylene |
| Kind of adhesive | synthetic rubber |
| Adhesive strength | 560mN/mm |