Power supply: switched-mode; LED; 95.76W; 42VDC; 37÷46VDC; 2.28A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CEN-100-42
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: CEN-100-42
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 95.76W; 42VDC; 37÷46VDC; 2.28A
| Output current | 2.28A |
| Supply voltage | 90...295V AC, 127...417V DC |
| Power | 95.76W |
| Operating temperature | -30...70°C |
| IP rating | IP66 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | CEN-100 |
| Application | LED |
| Dimensions | 195x62.5x40.5mm |
| Output voltage | 42V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |