Power supply: switched-mode; LED; 62.1W; 54VDC; 49÷58VDC; 1.15A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CEN-60-54
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: CEN-60-54
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 62.1W; 54VDC; 49÷58VDC; 1.15A
| Output current | 1.15A |
| Supply voltage | 90...295V AC, 127...417V DC |
| Power | 62.1W |
| Operating temperature | -30...70°C |
| IP rating | IP66 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | CEN-60 |
| Application | LED |
| Dimensions | 185x62.5x40.5mm |
| Output voltage | 54V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 91% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |