Connection lead; M12; PIN: 5; angled; 3m; plug; 60VAC; 4A; -35÷105°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CF.INI-P5-M12-BW-3
Manufacturer: igus
Manufacturer code: CF.INI-P5-M12-BW-3
Product downloads
Specification for Connection lead; M12; PIN: 5; angled; 3m; plug; 60VAC; 4A; -35÷105°C
| Max. operating current | 4A |
| Operating temperature | -35...105°C |
| IP rating | IP69K |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Polarisation | A code - DeviceNet / CANopen |
| Number of pins | 5 |
| Max. operating voltage | 60V AC, 60V DC |
| Wire insulation material | TPE |
| Cable length | 3m |
| Thread | M12 |
| Connector variant | angled |
| Type of connection cable | for sensors/automation |
| Insulation colour | blue |