Product code: CFB400W-24S05
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB400W-24S05
  • Output current
  • Mounting
  • Supply voltage
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Additional functions
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Input current
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
Output current 80A
Mounting THT
Supply voltage 9...36V DC
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating
Output voltage 5V DC
Input voltage 24V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 87.5%
Number of outputs 1
Input current 600mA