Product code: CFB400W-24S48P
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB400W-24S48P
  • Output voltage
  • Input voltage
Specification for Converter: DC/DC
Output current 8.3A
Mounting THT
Supply voltage 9...36V DC
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating
Output voltage 48V DC
Input voltage 24V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 86.5%