Product code: CFB400W-48S28P
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB400W-48S28P
  • Number of outputs
  • Input current
Specification for Converter: DC/DC
Output current 14.3A
Mounting THT
Supply voltage 18...75V DC
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, over current, overheating
Output voltage 28V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Input current 60mA