Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CFB400W-48S48
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB400W-48S48
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 8.3A |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 18...75V DC |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, overheating |
| Output voltage | 48V DC |
| Additional functions | remote ON/OFF control |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 89.5% |
| Number of outputs | 1 |
| Input current | 60mA |