Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CFB600-24S28P
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB600-24S28P
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 18...36V DC |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Protection | anti-overvoltage, overheating, short circuit protection |
| Output voltage | 28V DC |
| Input voltage | 24V DC |
| Additional functions | remote ON/OFF control |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |