Product code: CFB600-300S48N
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB600-300S48N
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
Specification for Converter: DC/DC
Output current 12.5A
Mounting THT
Power 600W
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Output voltage 48V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 91%