Converter: DC/DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CFB600-48S32
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB600-48S32
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 19A |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 36...75V DC |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Protection | anti-overvoltage, overheating, short circuit protection |
| Output voltage | 32V DC |
| Additional functions | remote ON/OFF control |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 92% |
| Number of outputs | 1 |