Converter: DC/DC; 750W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CFB750-300S36N-CMFD
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB750-300S36N-CMFD
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 750W
| Output current | 20.8A |
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection, voltage drop |
| Output voltage | 36V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 200kHz |