Converter: DC/DC; 800W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CFB800-24S28
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB800-24S28
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 800W
| Mounting | THT |
| Power | 800W |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection, voltage drop |
| Output voltage | 28V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 250kHz |