Hinge; Width: 40mm; technopolymer (PA); black; H: 40mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CFM.40 P-M5X12
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: CFM.40 P-M5X12
Product downloads
Specification for Hinge; Width: 40mm; technopolymer (PA); black; H: 40mm
| Colour | black |
| Material | technopolymer (PA) |
| Version | with assembly stem |
| Width | 40mm |
| Height | 40mm |
| Type of mounting element | hinge |
| External thread | M5 |
| Plunger length | 12mm |
| Plunger material | steel |
| Pin material | stainless steel |