Hinge; Width: 60mm; technopolymer (PA); black; H: 60mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CFM.60 P-M8X14.5-CH-8
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: CFM.60 P-M8X14.5-CH-8
Product downloads
Specification for Hinge; Width: 60mm; technopolymer (PA); black; H: 60mm
| Colour | black |
| Material | technopolymer (PA) |
| Version | with assembly stem |
| Width | 60mm |
| Height | 60mm |
| Type of mounting element | hinge |
| External thread | M8 |
| Plunger length | 14.5mm |
| Plunger material | steel |
| Pin material | stainless steel |