Product code: CHB150-110S24-C
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB150-110S24-C
  • Protection
  • Body dimensions
  • Number of outputs
  • Input current
Specification for Converter: DC/DC
Output current 6.5A
Mounting THT
Case Half Brick
Power 156W
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 24V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 2.25kV DC
Efficiency 92.5%
Number of outputs 1
Input current 60mA