Product code: CHB150W-24S28
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB150W-24S28
  • Output current
  • Mounting
  • Supply voltage
  • Output voltage
  • Input voltage
Specification for Converter: DC/DC
Output current 5.4A
Mounting THT
Supply voltage 9...36V DC
Case Half Brick
Power 151.2W
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Output voltage 28V DC
Input voltage 24V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 86%